Schody półkowe – nasze realizacje:

Schody półkowe to coraz częściej wybierany rodzaj schodów. Schody zwane inaczej wspornikowymi czy bolcowymi zyskują na popularności przede wszystkim za sprawą ciekawych efektów wizualnych. Ponieważ stopnie są montowane bezpośrednio do ściany nośnej budynku tego typu konstrukcja daje złudzenie „zawieszenia w powietrzu”. Ponadto brak stelaża i dodatkowych balustrad sprawia, że tego typu schody wyglądają bardzo nowocześnie i doskonale zdobią wnętrze domu czy mieszkania.

 

Schody półkowe to przede wszystkim nowy charakter wnętrza

Schody mocowane bezpośrednio do ściany nadadzą twojemu wnętrzu nowe, lepsze oblicze. Taka konstrukcja, a w zasadzie jej brak wpisuje się całkowicie w bardzo popularny ostatnimi czasy minimalistyczny styl w projektowaniu wnętrz. W tym przypadku schody w Twoim domu zostaną pozbawione jakichkolwiek dodatków w postaci poręczy czy podtrzymującej je konstrukcji. Widoczne będą tylko stopnie, które zostaną wykonane z wybranego przez Ciebie materiału i w komponującym się z resztą otoczenia kolorze. Szczególnie polecamy stopnie wykonane ze szkła, które po użyciu odpowiedniego podświetlenia całkowicie odmienią oblicze Twojego domu.

Oszczędność miejsca

Schody tego typu to jeszcze jedna wielka zaleta – oszczędność domowej przestrzeni. Konstrukcja schodów bolcowych w porównaniu z klasycznymi schodami zajmuje bardzo mało miejsca. Dzieje się tak dla tego, że rezygnujemy z konstrukcji stalowej, będącej stelażem schodów. Część projektów pozbawiona jest nawet poręczy i balustrad, co sprawia, że ilość potrzebnego do ich instalacji miejsca jest naprawdę niewielka. Schody tego typu to stanowczo najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią domową.

Solidny montaż

Schody bolcowe zdają się przeczyć prawom fizyki, jednak w rzeczywistości ich konstrukcja musi być bardzo solidna, ponieważ w porównaniu do konwencjonalnych schodów działają tutaj na stopnie znacznie większe siły. Żeby sprostać temu zadaniu stosuje się zazwyczaj jedno z dwóch rozwiązań. Stopnie umieszczone są na pojedynczych wspornikach lub na listwie stalowej, która jest przytwierdzana do gołej ściany.

schody półkowe - sposób mocowania stopni

Rys.1 Sposób mocowania stopni schodów półkowych do ściany.

Ponieważ cała konstrukcja jest ukryta pod tynkiem, niedozwolona jest tutaj praktycznie nawet najmniejsza praca stopnia podczas użytkowania, która mogłaby powodować z czasem pęknięcia i odpadanie gładzi. Z uwagi na właściwości fizyczne tego typu schodów długość stopnia nie powinna przekraczać 120cm.

Przy tego typu schodach bardzo dużą rolę odgrywa również wybór odpowiedniej ściany, która będzie musiała wytrzymać tak duże obciążenie oraz odpowiednio wykonany projekt. Z tego względu warto wykonanie schodów wspornikowych powierzyć w całości specjalistą.

To także ulga dla domowego budżetu

Kolejną,  zaletą, która dla wielu osób będzie kluczowym czynnikiem wyboru projektu schodów jest ich cena. Dzięki rezygnacji z dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak metalowe wsporniki i stelaż możemy znacznie ograniczyć ilość materiałów potrzebnych do ich konania, a co za tym idzie również koszt. Czynniki te sprawiają, że cena schodów wspornikowych jest bardzo atrakcyjna.